Нововведення у поданні меддовідок для дошкільнят та учнів: ключове
У Львівській області розпочинається вступна кампанія у садки, школи, вищі навчальні заклади. Як розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська, проведення медоглядів дітей перед вступом у заклади освіти регулює наказ МОЗ № 1351 від 25.07.2023 «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку». Про це йшлося сьогодні, 15 серпня, під час брифінгу у Львівській ОВА.
Варто зауважити, що дитина може пройти медичне обстеження в будь-який зручний час впродовж року, не чекаючи закінчення навчального року або ж початку літа.
Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видають уніфіковану довідку № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)». Результати цього обстеження є чинними впродовж року з дати його проходження. Медичні довідки, які видали до 1 жовтня 2023 року, вважаються дійсними впродовж року.
«Для зарахування дитини у дитячий садок або школу обов’язковими є медичні огляди. Проте, більшість не знають про те, що ухвалили спрощену процедуру їх отримання. Відтепер медичний огляд потрібно проходити в лікаря первинної медичної допомоги.
Огляд включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітна мова), постави та плантографії, інші обстеження. Лише у разі виявлення відхилень чи хвороб сімейний лікар скеровує дитину до лікаря-спеціаліста», – зазначила Наталія Літвінська.
Під час обов’язкових медичних профілактичних оглядів лікарі оглядають та проводять обстеження учнів, роблять висновок про стан їхнього здоров’я, визначають групу для занять фізичною культурою, надають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування тощо.
Як зазначив директор департаменту освіти Львівської ОДА Олег Паска, довідка про стан здоров’я є важливим елементом безпеки та здоров'я в освітньому процесі. Саме тому законодавство наголошує на їхній необхідності. Це не лише забезпечує контроль за станом здоров'я кожної дитини, а й гарантує, що всі учасники навчального процесу перебувають у безпечних умовах. Вчасно пройдені обстеження допомагають уникнути поширення інфекційних захворювань серед учнів та працівників шкіл, а також дозволяють вчасно виявляти можливі проблеми зі здоров'ям дітей.
«Крім того, інформація про стан здоров'я учнів дозволяє адаптувати навчальний процес відповідно до їхніх потреб. Наприклад, за наявності фізичних або медичних обмежень, школа може коригувати програму фізичного виховання. Те ж саме, якщо у дитини є порушення зору, це враховують учителі, коли розсаджують дітей за партами.
Медогляд вчителів також є важливим етапом підготовки до навчального року. Це забезпечує належні умови для роботи та мінімізує ризики для здоров'я дітей.
Законодавство чітко регламентує ці вимоги, тому своєчасне надання медичних довідок є не просто формальністю, а необхідним етапом, спрямованим на захист кожного учасника навчального процесу», – підкреслив Олег Паска.
Щоб отримати довідку, дитина повинна мати обовʼязкові щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Про це розповіла генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», відвідувати заклади освіти, тобто перебувати на очній формі навчання, можуть діти, які вакциновані згідно з Календарем профілактичних щеплень. Якщо не дотримуватись цих рекомендацій і невакциновані діти будуть відвідувати школи чи дошкільні заклади, якщо хоча б одна дитина матиме вірус або бактерію, є передумови, що інші діти інфікуються і захворіють. Також може захворіти педагогічний персонал. Це може призвести до встановлення обмежувальних заходів, переходу на дистанційну форму навчання всієї установи.
Працівники дитячих закладів мають проходити обов'язкові профілактичні медичні огляди, щоб вчасно виявити можливі інфекційні хвороби та бактеріоносії.
Наталія Іванченко наголосила на тому, що показники охоплення населення профілактичними щепленнями за І півріччя цього року у Львівській області серед інших областей є одними з найнижчих в Україні.
За її словами, лише спільними зусиллями медиків, освітян у співпраці з громадами можна захиститися від інфекційних захворювань та створити систему громадського здоров’я. Лікарям та керівникам освітніх закладів необхідно дотримуватись чітких рекомендацій:
Лікарям первинної ланки надання медичної допомоги інформувати батьків, інших законних представників про необхідність проведення планових профілактичних щеплень для зарахування дітей до закладів середньої освіти.
Під час консультації сімейним лікарям, незалежно від мети візиту, уточнювати дані щодо вакцинації проти дифтерії, правця та кашлюку з подальшою організацією вакцинації у разі потреби.
Лікарям закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну допомогу, при формуванні виписних епікризів рекомендувати пацієнтам звернення до сімейного лікаря для уточнення даних щодо вакцинації.
Керівникам закладів освіти при прийомі в навчальні та оздоровчі заклади осіб звернути увагу на форму 086/о. А саме, якщо у графі пункту 12 «Лікарський висновок» є перелік щеплень, які дитина не отримала, керівник повинен усвідомлювати ризики для закладу освіти, які виникнуть, якщо така дитина буде відвідувати заклад, та організувати дистанційну форму навчання.