Сімейний патронат

Рішення виконавчого комітету Журавненської селищної ради від 27.05.2021 року №45 "Про запровадження послуги патронату над дитиною у Журавненській селищній територіальній громаді"

Патронатна сім'я – тимчасова форма влаштування: термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом із батьками або іншими її законними представниками.

Під патронат можуть бути влаштовані:

• новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
• підкинуті, знайдені діти;
• безпритульні діти;
• діти з сімей, у яких існує загроза їх життю та здоров'ю;
• діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
• діти, батьки (або особи, що їх заміняють) яких померли, безвісно відсутні;
• діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні АТО;
• інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім'ї або їхні батьки чи особи, що їх заміняють, не можуть піклуватися про них.

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім'ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Це принципово, тільки так можна здійснювати індивідуальний догляд, який відповідає потребам дитини. До сім'ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші від 14 років, влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів своєї сім'ї надає послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини у своїй родині.

Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини у своєму домі. (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України).

Патронатний вихователь зобов'язаний:

• забезпечувати надання послуг із догляду, виховання й реабілітації дитини в сім'ї патронатного вихователя, піклуватися про її моральний і фізичний стан, нести відповідальність за її життя і здоров'я;

• створювати належні умови для проживання, навчання, фізичного та духовного розвитку дитини відповідно до її віку, потребам та індивідуальним особливостям;

• представляти в рамках своїх повноважень інтереси дитини у відповідних установах та організаціях;

• взаємодіяти з працівниками служби у справах дітей, соціальної установи, здійснювати заходи, передбачені індивідуальним планом соціального захисту дитини;

• співпрацювати з батьками або законними представниками дитини з метою подолання складних життєвих обставин в межах та у спосіб, визначений органом опіки та піклування.

Послуги зі здійснення патронату над дитиною оплачуються із державного бюджету. Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат. Розмір грошового забезпечення становить п'ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. На дітей, влаштованих в сім'ю, виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя у розмірі двох прожиткових мінімумів.

За більш детальною інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті  звертайтесь до Служби у справах дітей Журавненської селищної ради.