Журавненська селищна рада
Львівська область, Стрийський район

ДІ реформа заради дітей Львівщини

Фото без опису

 

НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ІНСТИТУЦІЙНОГО ДОГЛЯДУ ТА ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ 

(ДІ-РЕФОРМА) НА 2017—2026 РОКИ

  Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа зі складною назвою «деінституціалізація» - (ДІ). За цим терміном ховаються фундаментальні зміни системи інтернатів, в яких станом на 31 грудня 2017 року по всій Україні перебувають 106 тисяч дітей. При цьому 92% з них мають родину, і лише 8% дітей в закладах інституційного догляду та виховання – діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування.

 ДІ - не про закриття інтернатів, як його часто трактують. Не про економію коштів, не про те, що завтра діти опиняться на вулиці. Поки не буде сприятливих умов для дитини в її рідній сім'ї, ніхто не забере її з інтернату.

 ДІ - про створення послуг у громаді (ОТГ), допомогу сім'ям у складних життєвих обставинах, щоб вони не віддавали своїх дітей до інституцій, а виховували в сім'ї. Адже безліч досліджень свідчать про шкідливість інтернатів для психічного та інтелектуального розвитку. Особливо, якщо йдеться про маленьких дітей - інтернатні заклади наносять невиправну шкоду їхньому мозку.

 В Україні налічується 751 інтернатний заклад для дітей, з них: 39 закладів - у системі МОЗ (у них живе та виховується 2773 дитини), 132 - системі Мінсоцу (5087 дітей), 580  - у системі МОН (97 923 дитини).

 Процес ДІ розпочався із затвердження Кабінетом Міністрів України Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки і Плану реалізації її І етапу  (9 серпня 2017 року).

 Відповідно до Національної стратегії, вже у 2026 році дітей в інституціях має бути менше 0,5% від загальної кількості (зараз - 1,5%). А ті діти, хто з різних причин все ж залишаться в інституціях, а не в сім'ях, житимуть у невеликих установах в умовах, максимально наближених до сімейних, - до 10 осіб в одному закладі.

 У кожній громаді планується створити доступні і якісні послуги для сімей з дітьми. Буде існувати ринок цих якісних послуг, не менше 50% з яких будуть надавати професійні громадські організації.

 Наразі триває перший етап реалізації стратегії. Кожен регіон має оцінити свою мережу інтернатних закладів, з'ясувати, які діти до них потрапляють та чому, які є соціалальні послуги вже зараз та підготувати свій стратегічний план реалізації ДІ – реформи.

 План дій I етапу реалізації стратегії передбачає, що органи центральної виконавчої влади (міністерства) спільно з громадськими організаціями, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та експертами повинні:

  • розробити і ухвалити нормативно-правові акти, організувати методичне забезпечення, необхідне для впровадження реформи системи інституційного догляду та виховання дітей;
  • проаналізувати існуючу мережу закладів інституційного догляду за дітьми, оцінити забезпечення прав дітей в кожному регіоні і затвердити регіональні плани реформування системи інституційного догляду та виховання дітей;
  • сформувати і навчити регіональні команди по впровадженню вищезгаданої стратегії;
  • розробити навчальні програми для підготовки, перепідготовки фахівців, зокрема тих, які працюють з дітьми з інвалідністю;
  • розробити критерії моніторингу процесу реформування системи інституційного догляду та виховання дітей;
  • залучити інвестиції для впровадження реформи системи інституційного догляду та виховання дітей.

 Це складна та багатогранна реформа, адже інтернати знаходяться у віданні трьох міністерств. На Національному рівні Координатором ДІ стратегії визначино Міністерство соціальної політики. На регіональних та районних рівнях Координаторами впровадження ДІ-реформи визначені служби у справах дітей обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій, виконкомів міст обласного значення.

  Допомагати Міністерству соціальної політики України та всім іншим міністерствам та пілотним областям буде також Національний офіс з реформи деніституціалізації (http://diplatform.org.ua/) при Уповноваженому Президента України з прав дитини, створений за підтримки Канадського проекту «EDGE», а з 2019 року «SURGe» в Україні.


Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Нормативно-правове забезпечення реалізації ДІ-реформи:

розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року № 526-р "Про Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017 - 2026 роки та План заходів з реалізації її І етапу"

- рішення  № 825 ХІХ сесії Львівської обласної ради від 21 травня 2019 року "Про затвердження Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Львівській області на 2018-2026 роки"

- розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 23 липня 2019 року № 777 /0/5-19 "Про утворення Координаційної ради з питань захисту прав дітей та реалізації реформи системи інституційного догляду та виховання дітей у Львівській області"

 - розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 5 жовтня 2019 року № 1249 /0/5-19 "Про затвердження складу Координаційної ради з питань захисту прав дітей та реалізації реформи системи інституційного догляду та виховання дітей у Львівській області у новій редакції"

розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 3 січня 2020 року № 1/0/5-20 "Про затвердження на регіональному рівні Концепту пріоритетних комунікаційних напрямів впровадження та реалізації реформи системи інституційного догляду та виховання дітей у Львівській області на 2020 - 2024 роки"

 

СПРОСТУВАННЯ МІФІВ ПРО ДІ-РЕФОРМУ ТА ВІДПОВІДІ НА НАЙПОШИРЕНІШІ ПИТАННЯ

Сім'я – це беззаперечно природне захисне середовище для дитини, у родині кожна дитина-особистість. В інституції особистість втрачається, розчиняється в колективі Детальніше...

 

Наші партнери:

Звіти щодо виконання Національної стратегії ДІ-реформи у Львівській області:

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень