Безпека дітей онлайн: що важливо знати батькам

Дата: 26.07.2023 15:35

В рамках інформаційної кампанії з протидії торгівлі людьми Мінсоцполітики за підтримки проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» SURGe розпочало серію рекомендацій про те, як розпізнати потерпілих від торгівлі людьми та допомогти їм.

Так у цьому матеріалі – про те, що важливо знати батькам для безпеки їхніх дітей онлайн.

Батькам варто стежити за поведінкою дитини онлайн. Ознаками, які можуть викликати занепокоєння, є:

- дитина не хоче відповідати на запитання, з ким вона спілкується онлайн;

- виглядає розсіяною або засмученою, тихішою та сумнішою або навпаки, більш різкою, ніж зазвичай;

- постійно в телефоні, при появі батьків перемикає екрани;

- дитина отримує подарунки без приводу поштою або кур’єром;

- в лексиконі з’явилися слова з сексуальним підтекстом, які не відповідають віку та звичкам дитини.

Також батькам варто вчити дитину безпечної поведінки в інтернеті з того віку, коли вона навчилася ним користуватися. Зокрема:

- самим ознайомитися  з платформами соціальних мереж і додатками, якими користуються їхні діти;

- обговорити питання онлайн-безпеки, анонімності, вікових обмежень (якщо батьки не повністю володіють такою інформацією, то існує низка тренінгів для дітей з цих питань, які можна разом переглянути та обговорити);

- обговорити тему завершення спілкування та блокування контактів, якщо дитина відчуває небезпеку;

- нагадувати дитині – якщо вона вважає, що зробила помилку, може звернутися до батьків в будь-який час та попросити про допомогу;

- обмежувати використання телефонів пізно вночі;

- створити сімейне «безпечне слово», яке означатиме приховане прохання про допомогу.

Поради, які батьки можуть дати своїм дітям перед школою, щоб вберегти їх від онлайн-зловмисників:

- не повідомляти в мережі свої особисті та контактні дані;

- не публікувати чи надсилати фото, якими не поділилися би з усіма в класі;

- стежити на налаштуваннями конфіденційності при заповнені онлайн форм;

- пам’ятати про ризики безкоштовних публічних мереж Wi-Fi (викрадення особистої інформації, вірусна атака, можливість стеження за пристроєм тощо).

Важливо: якщо ви виявили ситуацію, яка видається вам небезпечною для дитини, телефонуйте 102 або на Урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в Інтернеті – 1545 (далі обрати цифру 3).

Джерело: Мінсоцполітики