29 травня – Міжнародний день Дністра
Дністер – ріка на південному заході України та в Молдові. Частково по Дністру проходить кордон між Україною та Молдовою.
Довжина Дністра — 1362 км, з них в Україні – 925 км, у межах Львівської області – 207 км.
Річка займає значну територій семи областей південно-західної України, а саме: Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької та Одеської.
Дністер бере початок на північних схилах Карпат, з гори Розлуч, поблизу с. Вовчого Львівської області. Впадає до Дністровського лиману Чорного моря на території Одеської області.
Русло річки дуже покручене, річкова сітка найгустіша в карпатській частині басейну. В межах Стрийського району р.Дністер спад має невеликий, тому течія його є повільною. Прийнявши ріку Стрий в с. Заліски, Дністер стає в два рази ширший, а після впадіння Свічі в смт. Журавно – він уже відносно могутня ріка.
Характерною рисою гідрологічного режиму Дністра є нестабільність рівнів води в річці на протязі року, що зумовлене частими паводками і повенями, як дощового так і снігового походження. При цьому паводки високого рівня можуть бути в усі пори року. Протягом року спостерігається 1 – 5 паводків, середня тривалість яких 5 – 8 днів. Під час паводків рівень води може підніматися вище меженного від 2,0 до 6,5 метра. Пам’ятними залишаються останні паводки, які пройшли в 2008, 2010 роках на головній річці і її притоках.
Дністер – це чиста вода, чудові краєвиди, риболовля і ночівля на березі однієї з найбільших рік України – ефектне поєднання, що кожного року не залишає байдужими сотні любителів активного відпочинку. Природа річки своєрідна і мальовнича. Історичних пам’ятків на його берегах не менше ніж на інших європейських ріках: замки, монастирі, церкви, скелі, гроти і печери, які століттями спостерігають за стрімкою дністровською течією.
День Дністра – не тільки день поваги до ріки, але й можливість переглянути своє відношення до неї, приймати участь в заходах, які будуть позитивно впливати на стан навколишнього середовища. Закликаємо наших краян до ощадливого і дбайливого використання водних ресурсів, пам’ятати про те, що ресурси води не безмежні і наше здоров’я і життя напряму залежить від її кількості і якості.
Тож відпочиваючи на березі Дністра не засмічуйте його прекрасні береги, не засмучуйте його величаві води!!!
Народна легенда про р. Дністер. За часів, коли ще не було календарів, селяни, які жили біля річки, відзначали на березі дні. Після розливу річки, вода змила символічні позначки людей. Один селянин задався питанням: «Хто дні стер?», Після цього річку і прозвали Дністер.
Провідний інженер з використання
водних ресурсів БУВР Західного Бугу та Сяну
Шумська Г.М.