Шановні роботодавці! Закликаємо Вас легалізувати трудові відносини!

Дата: 14.04.2021 12:25

Нелегальне працевлаштування та виплата заробітної плати в «конверті»  стали, на жаль, нормою життя. .Дотримання вимог діючого законодавства підприємствами, установами, організаціями та громадянами – суб’єктами підприємницької діяльності, які використовують найману працю - необхідно і важливо на сьогодні.

Нелегальне працевлаштування - наймання працівника на роботу без офіційного працевлаштування, тобто без укладання трудового договору.

Яка настає відповідальність за використання найманої праці без укладення трудового договору?

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі:

• фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків.

У такому випадку на роботодавця накладається штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Крім того, за грубе порушення законодавства про працю встановлено також кримінальну відповідальність.

Нарахування заробітної плати працівникам здійснюється не нижче рівня законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати та у строки, встановлені чинним законодавством.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» визначений розмiр мiнiмальної заробітної плати у 2021 роцi, а саме з 01.01.2021 - 6000 гривень на місяць, з 01.12.2021 - 6500 гривень на місяць.

Хто здійснює заходи конторолю за додержанням законодавства про працю в частині легалізації трудових відносин і детінізації заробітної плати?

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №823, органам місцевого самоврядування надані повноваження здійснювати заходи контролю за додержанням законодавства про працю з таких питань:

• своєчасна й у повному обсязі оплата праці,
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці,
  • оформлення трудових відносин.

Такі заходи контролю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці, які працюють в Держпраці та її територіальних органах, а також у виконавчих органах міських, сільських та селищних рад з дотриманням вимог Порядку № 823.

У разі виявлення інспекторами праці порушень вимог законодавства про працю передбачені відповідні заходи впливу:

• фінансова санкція у вигляді штрафу (ст. 265 КЗпП України);
  • адміністративна відповідальність (ч. 3 ст. 41 КУпАП);
  • кримінальна відповідальність (ст. 172 КК України).

Обов`язково нараховується штраф у таких випадках:

• за недопущення до проведення перевірки;
  • за створення перешкод у її проведенні;
  • за виявлення не задекларованої праці: не уклали трудовий договір, не повідомили про найм Державну податкову службу, не сплатили податки.

Накладення відповідальності не звільняє роботодавців від усунення виявлених порушень законодавства про працю.

Шановні роботодавці!

Будьте свідомими!

Якщо у вас є неоформлені працівники – терміново укладіть з ними трудові договори.

Пам’ятайте! Ухилення від сплати податків в усіх проявах, у т.ч. шляхом використання нелегальної найманої праці, тягне фінансову, адміністративну та карну відповідальність!